Zespół cieśni nadgarstka - leczenie poprzez fizjoterapię
Uncategorized

Zespół cieśni nadgarstka? Zgłoś się do fizjoterapeuty!

Zespół cieśni nadgarstka (ang. Carpal Tunnel Syndrome, CTS) to powszechny problem. Szczególnie wśród osób prowadzących siedzący tryb życia i tych, którzy wykonują powtarzające się ruchy ręką i nadgarstkiem. Chociaż objawy CTS mogą być uciążliwe, fizjoterapeuci mogą zapewnić skuteczne leczenie i zarządzanie tą dolegliwością. W niniejszym artykule zgłębimy naturę zespołu cieśni nadgarstka. Ponadto, jego objawy, przyczyny oraz jak fizjoterapeuci mogą pomóc w radzeniu sobie z tą dolegliwością.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to stan, który występuje, gdy nerw śródręczno-promieniowy (najczęściej nazywany nerwem medianowym) ulega ściskaniu w kanale nadgarstka. Ten ciasny kanał, zwany kanałem cieśni nadgarstka, zawiera nerw medianowy oraz ścięgna mięśni fleksorowych dłoni. Kiedy ten kanał staje się zwężony lub jest pod presją, może powodować ucisk na nerw medianowy. Co prowadzi do objawów charakterystycznych dla zespołu cieśni nadgarstka.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Objawy CTS mogą obejmować:

 1. Ból i drętwienie w palcach, szczególnie w kciuku, wskazującym, środkowym i częściowym palcu serdecznym.
 2. Osłabienie mięśni dłoni, co może prowadzić do trudności w trzymaniu przedmiotów.
 3. Drętwienie lub pieczenie w dłoni, szczególnie w nocy.
 4. Utrata czucia lub mrowienie w dłoni lub palcach.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka, w tym:

 1. Powtarzające się ruchy ręką i nadgarstkiem, szczególnie w pracy z komputerem.
 2. Urazy lub złamania nadgarstka, które mogą powodować obrzęk w kanale cieśni nadgarstka.
 3. Choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca czy zaburzenia tarczycy, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia CTS.

Jak Fizjoterapeuci Mogą Pomóc?

Fizjoterapeuci mogą odegrać istotną rolę w leczeniu i zarządzaniu zespołem cieśni nadgarstka. Oto kilka sposobów, w jakie mogą pomóc:

 1. Ewaluacja i Diagnoza. Fizjoterapeuci przeprowadzą szczegółową ocenę, aby zrozumieć Twoje objawy i określić stopień zaawansowania CTS.
 2. Terapia Manualna. Zastosowanie różnych technik terapeutycznych, takich jak masaż tkanek miękkich, manipulacje stawami i techniki rozciągania, może pomóc w zmniejszeniu bólu i poprawie funkcji nadgarstka.
 3. Ćwiczenia i Stabilizacja. Fizjoterapeuci mogą zalecić zestaw ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących, które pomogą wzmocnić mięśnie dłoni i nadgarstka, poprawiając stabilność i zmniejszając ryzyko dalszych urazów.
 4. Kinesiotaping. Wykorzystanie technik kinesiotapingu może zapewnić dodatkowe wsparcie i stabilizację nadgarstka, co może przynieść ulgę w przypadku objawów CTS.
 5. Edukacja i Zmiana Stylu Życia. Fizjoterapeuci mogą dostarczyć wskazówek dotyczących zmiany nawyków i stylu życia, które mogą pomóc w redukcji objawów CTS, takich jak zmiana pozycji pracy, częste przerwy podczas wykonywania powtarzających się czynności czy stosowanie technik redukcji stresu.

Podsumowanie

Zespół cieśni nadgarstka może być uciążliwym problemem, który znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie. Jednakże, dzięki pomocy fizjoterapeuty, można skutecznie zarządzać tym schorzeniem, zmniejszając ból, poprawiając funkcję i przywracając pełną sprawność nadgarstka. Jeśli doświadczasz objawów CTS, zalecamy skonsultowanie się z fizjoterapeutą, który pomoże Ci zrozumieć Twoje potrzeby i opracować spersonalizowany plan leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *